Skip to main content

Yüzümüze bakarak birçok organın durumunu, mineral eksikliklerini ve duyguları anlamak mümkün. Hepimiz zaman zaman sivilce, cilt kuruluğu, kızarıklık, kılcal damarlarda belirginleşme, döküntü ve düzensiz cilt tonu gibi problemler yaşayabiliriz.

Bu tarz cilt sorunlarını sık yaşıyorsanız, tedavi için sorunun asıl kaynağını bulmak önemlidir. Hem geleneksel Çin tıbbı hem de Ayurveda tıbbına dayanan binlerce yıllık bir teori olan Yüz Haritası’nı keşfetmek ister misiniz?

Bütünleyici tıp yaklaşımını, Doğu ve Batı tıbbi felsefelerinin unsurlarını birleştiren bir yaklaşım olarak kabul edebiliriz. Haritalamayı yaparken alerji, beslenme, stres seviyesi, hormonlar, genetik, yaş ve kişilik tipi/vücut yapısı (Dosha olarak da adlandırılır) gibi cilt/yüz durumlarının çeşitli nedenlerini dikkate alıyoruz.

Akne için yüz haritalama, bu teorinin en popüler uygulamalarından biri. Çene veya alın gibi, yüzdeki bazı bölgelerde tekrarlayan akne oluşumunun belirli nedenleri var. Yüz haritalama ayrıca kızarıklık, gıda alerjilerinden kaynaklanan döküntüler, çizgiler, şişlik ve kırışıklıklar gibi sorunları tedavi etmek için de kullanılabiliyor.

Bu yöntemde yüz 14 zon (bölge) olarak değerlendirilir. İşte bu zonlar ve anlamları:1,2,3,4

Zon 1 ve 3: Alın

Bu bölge, mesane ve sindirim sistemimizin bir yansımasıdır. Sıklıkla bu bölgede bir sorun yaşıyorsanız, temiz beslenmediğinizin ve ihtiyacınız kadar su içmediğinizin göstergesi olabilir. Ayrıca yanlış makyaj malzemesi veya şampuan kullanmayı ya da gözeneklerinizi tıkayan ürünleri işaret edebilir. Bu durum için bir isim bile var: Akne kozmetik.

Sabun, duş jeli, şampuan, kozmetik ürünler vb cilde sürülen veya parfüm deodorant gibi sıkılan şeylere özellikle dikkat etmek gerek. Ciltteki kılcal damarlarımızdan direkt emildiği için karaciğerden geçmeden, yani orada detoks edilmeden direkt hücrelerimizi girer. Ağır metaller ve katkı maddelerini direkt içimize almış oluruz.

Stres, hayal kırıklığı ve anksiyete, bu bölgeyle ile ilgili duygusal yansımalardır. 215 tıp öğrencisinin katılımıyla yapılan bir araştırmada, katılımcıların yaklaşık % 67’sinde alın bölgesinde stres ile tetiklenen akne olduğu tespit edildi.

Zon 2: Kaşların arası

İki kaşınızın arası karaciğerinizle ilgilidir. Bu bölgede sivilce veya yağlılığın artması, diyetinizin bir revizyona ihtiyacı olduğunu gösterir. Karaciğerinizin temizleyebileceğinden daha fazla toksin alıyor olabilirsiniz.

Aşırı alkol, işlenmiş gıda tüketimi ve gece geç saatte yemek yemekten kaçınmanın yanı sıra, özellikle laktoz intoleransı olmak üzere gıda alerjilerinin kontrol edilmesi önerilir.

Öfke, bu bölgeyle ilgili duygusal yansımadır.

Zon 4 ve 10: Kulaklar

Böbrek sorunları burada ortaya çıkabilir. Böbrek ve kulakların şekil olarak birbirine ne kadar benzediğini düşünün. Eğer kulaklarınızdaki sıcaklık artmışsa içtiğiniz su miktarını artırmanız ve kafein, alkol veya tuz tüketimini azaltmanız iyi olabilir. Diğer tahrişler, fazla cep telefonu kullanımı veya mücevher alerjilerini düşündürür.

Korku, bu bölge ile ilgili duygusal yansımadır. Sol tarafımız dişil, sağ tarafımız ise eril güçlerimizi temsil eder.

Zon 5 ve 9: Yanaklar

Bu bölge solunum sistemini temsil eder. Sigara içenler veya alerjisi olanlar, genellikle bu bölgede sorun yaşar. Kılcal damar sorunları, pigmentasyonun artması veya akne en sık görülen durumlardır. Bunlar ayrıca komedojenik kozmetik bileşenler, diş eti veya diş problemleri ya da cep telefonlarından gelen bakterilerin bir sonucu olabilir.

Bakteriler akneye en çok katkıda bulunan sebeplerden biridir ve çalışmalar, telefonunuzun hijyenine özellikle dikkat etmeniz gerektiğini göstermektedir. Bu cihazlar, bazıları hastalıklara neden olabilecek kadar çok sayıda bakteri barındırır.

Yanaklardaki kızarıklık eğer deride bir ısı artışıyla birlikteyse demir, ısı artışı yoksa magnezyum eksikliğinin göstergesi olabilir.  Keder ve özgüven ile ilgili sorunlar, duygusal olarak bu bölgede kendini gösterir.

Zon 6 ve 8: Gözler

Göz altları, böbreklerin yansımasıdır. Koyu halkalar ve şişlik, dehidrasyonun veya dengesiz bir diyetin işareti olabilir. Ancak alerjiler ve zayıf lenf akışı da neden olan faktörler arasında sayılabilir.

Korku, duygusal olarak bu bölgede yansıma bulur.

Göz kenarları ise safra kesesinin yansımasıdır.

Zon 7: Burun

Kalp ve dolaşım sistemimiz burada kendini gösterir. Burnun sol tarafı kalbin sol yanını, sağ tarafı da sağ yanını temsil eder. Burnunuzun etrafındaki kılcal damarların belirginleşmesi, sivilceleri sıkmaktan, burnunuzu sert silmekten ya da genetikten, birçok nedenden kaynaklanabilir. Ancak burnun kendisi normalden daha kırmızıysa, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterolden şüphelenilebilir.

Mutsuzluk ve yalnızlık, bu bölgede yansıma bulur.

Zon 12: Çene

Burada bir kıllanma artışı, kızarıklık, akne oluşumu yüksek oranda üreme hormonlarındaki dengesizlikle ilgilidir. Çenenizin ortası da kalın bağırsağa karşılık gelir, bu nedenle herhangi bir sorunun nedeni diyet sorunları veya gıda alerjileri olabilir.

Değersizlik duygusu ve utanç, bu bölgede yansıma bulur.

Zon 12 A: Üst dudak

Dudağın üzerindeki boşluk üreme sistemiyle ilişkilidir. Pigmentasyon, kırışıklık veya aşırı kıllanma hormonal dengesizliğin bir sonucu olabilir.

Hormon seviyelerinin değişmesi melanin üretimini etkileyerek, hiperpigmentasyona neden olabilir. Androjen adı verilen erkek tipi hormonların artması, hirsutizm olarak da bilinen istenmeyen kılların artışına neden olabilir. Östrojenin azalması, bu bölgede dikine kırışıklıkların oluşmasına sebep olabilir.

Zon 11 ve 13: Çene kenarı

Diş sorunları ve lenf sistemi çene kenarlarında kendini gösterebilir. Ancak bu alan, daha çok üreme organları ve hormonlarıyla ilgilidir. 2001’de yapılan bir çalışma, menstrüasyondan önce bu bölgede akne sorunu yaşayan kadınların neredeyse yarısında hormonal dengesizlikler olduğunu ortaya koydu.

Buradaki sivilceler ayrıca makyaj, tahriş, gözenekleri tıkayan bileşenlerin düzgün bir şekilde temizlenmemesi ve bölgeye sürekli dokunulmasından da kaynaklanabilir.

Değersizlik hissi ve utanma bu bölgede yansıma bulan duygulardır.

Zon 14: Boyun

Stresli hissettiğinizde, adrenal bezleriniz kortizol başta olmak üzere bir grup hormon salgılar. Bu, boynunuzda ve göğüs bölgenizde kızarıklığa neden olabilir. Ancak buradaki cilt sorunları, parfüm veya güneş hasarının neden olduğu tahrişin belirtisi de olabilir.