Skip to main content

Yeterince uyumak, sağlıklı bir kiloyu korumak ve daha iyi hissetmek için önemli. Sağlığı koruyucu yararları için kesintisiz en az yedi saat süren, yüksek kaliteli uykuya ihtiyaç var.

Gerçek şu ki, neredeyse hiç kimse yeterince iyi uyuyamıyor. Dahası, fazla kilolu olmak, kötü uyku kalitesi ve daha kısa uyku süresi ile ilişkili.

Uykusuz kalmak, beynimizin iyi karar verme mekanizmasını olumsuz etkiler. Beynimizin frontal lobundaki aktiviteyi, karar verme mekanizmamızı ve dürtü kontrolümüzü köreltir. Dolayısıyla uykusuzluk, doğru kararlar vermek için zihin açıklığını engelleyen bir tür sarhoşluğa benzetilebilir.

Ayrıca aşırı yorgunken beynimizin ödüllendirme merkezi, kendimizi iyi hissettirecek şeylerin arayışına girer. Dolayısıyla iyi dinlenmiş beynimiz açlık krizlerimizi bastırabilirken, uykusuzluk çeken beynimiz fazladan bir dilim daha kek yememek için kendini tutamaz. Yeterince uyumadığınızda hormonlarınız kilo almanıza neden olacak şekilde değişebilir.

30-60 yaş arası 1.024 gönüllü kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, uykusuz bırakılan katılımcıların leptin hormonu düşmüş ve ghrelin hormonu yükselmiş. İştahımızı dengeleyen bu iki hormondaki değişim, uykusuzluk ile artan iştah ve dolayısıyla vücut kitle indeksinin artması arasındaki ilişkiyi açıklıyor.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, insanlar uykusuzluk halindeyken yüksek karbonhidrat içeren gece atıştırmaları tüketiminde anlamlı bir artış meydana geliyor. Bir başka çalışma ise uykusuz bırakılan katılımcıların, iyi uyumuş (günde en az 8 saat) katılımcılara kıyasla daha yüksek oranda yağ içeren atıştırmalıkları yemeyi tercih ettiklerini gösteriyor.

Tüm bunların nedeni, uykusuzluğun aşağıdakileri gerçekleştirmesidir:

  • Hormon dengeniz bozuluyor.
  • Aç hissediyorsunuz.
  • Vücudunuz yağ depolamak için uyarılıyor.
  • Daha stresli hissediyorsunuz ve bununla daha az başa çıkabiliyorsunuz.
  • İrade gücünüz azalıyor.

Tüm bunlar, yeterince uyumadığınızda daha fazla kalori aldığınız ve vücudunuzun bu fazla kalorileri yağ deposuna koyduğu anlamına geliyor.

Peki, daha iyi uyuyabilmek için başka ne yapılabilir? Öncelikle iyi bir gece uykusunun sabah yaptıklarımıza bağlı olduğunu unutmayın ve detaylar için web sitemdeki uyku yazısını okuyup uygulayın lütfen.