Skip to main content

Akupunktur, geleneksel Çin tıbbının en bilinen yöntemlerinden biri. Yaklaşık 3 bin yıldır var. Vücudumuzdaki enerji akışını/ qi’yi (çi) dengelemeye yardımcı olur. Bu yeni enerji dengesi, vücudun iyileştirme yeteneklerini harekete geçirir.

Nöropati, sinirlerdeki veya sinir liflerindeki hasarın neden olduğu bir rahatsızlık. Kollarda, bacaklarda, ellerde, ayaklarda, yüzde, boyunda veya sırtta ağrıya neden oluyor. Ayrıca uyuşukluk, karıncalanma, hissizlik, keçeleşme, yanma, o bölgede kılların dökülmesi veya kuvvet kaybına da yol açabiliyor. Diyabet, alkolizm, kanser, otoimmün hastalıklar, enfeksiyonlar, ilaçlar, travma, toksinler, beslenme eksiklikleri, metabolik bozukluklar nöropatiye sebep olabilir.

En sık nöropati sebebi diyabettir.  Yüksek kan şekeri sonucu bazı metabolik süreçler tetiklenir. Sinirleri besleyen damarlarda tıkanıklık oluşabilir, metabolik yan maddelerin sinirler üzerinde birikimiyle oksijen yetersizliği, sinirlerin kanlanma bozukluğu nöropatiye neden olabilir. Bu süreçte sinirlerin ana gövdesinde, uçlarında ve sinirleri saran kılıflarda hasar oluşur. Türkiye’de her 100 kişiden 14’ü şeker hastasıdır. Şeker hastalarının en yarısında ise nöropati oluşma olasılığı var.

Nöropati nasıl teşhis edilir?

Kişinin şikayetleri, klinik muayenesi, laboratuvar tetkikleri ve EMG (elektromiyografi) testi ile teşhis konur. Nöropatinin teşhisinde EMG çok önemli bir tanı yöntemidir. Bu yöntemde hastanın kol ve bacaklarına ince elektrodlar (kablolar)  bağlanarak ve düşük dozda elektriksel uyarılar verilerek, periferik sinirlerin kalınlığı, sinir kılıfının hasarlı olup olmadığı, sinirin elektriksel akımının normal olup olmadığı değerlendirilir.

Nöropatinin tedavisi var mı?

Nöropatisi tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biri de akupunkturdur.  Akupunktur uygulaması ile sinir hasarını onarmak, ağrıyı azaltmak, kan akışını uyarmak mümkündür. Asıl önemlisi, nöropatiye sebep olan kök sebebin tedavisinde de akupunkturdan faydalanırız.

Akupunkturda kullanılan iğneler, sinir sistemini uyarmak için vücudumuzun basınç noktalarına batırılır. Bu; kaslarda, omurgada ve beyinde, vücudumuzun doğal ağrı kesicileri olan endorfinleri serbest bırakır. Kişinin durumu ve hastalığın kök sebebi ve düzeyine göre uygulama şekli ve uygulama alanları değişecektir. Her nöropatiye aynı şekilde yaklaşıldığı bir reçete ve protokoller yoktur.

Akupunkturun riskleri

Akupunktur, lisanslı bir profesyonel tarafından yapılırsa çok az risk taşır veya hiç risk taşımaz.

Yan etkileri ise şunlar olabilir:

Ağrı ve morarma: Akupunktur uygulamasından sonra iğne yerlerinde hafif ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir. Hafif kanama da olabilir.

İncinme:  Yanlış uygulanırsa, iğneler deride çok derine itilebilir ve bir organa zarar verebilir.

Enfeksiyon: Akupunktur iğnelerinin steril olması gereklidir. Uygulayıcı, sterilize edilmemiş iğneler kullanırsa veya eski iğnelerle yeniden uygulama yaparsa, ciddi sorunlar çıkabilir.

Herkes akupunktur için doğru aday olmayabilir. Bazı durumlar komplikasyonlara yol açabiliyor:

Kanama bozuklukları: Tıbbi olarak size kanama bozukluğu teşhisi konduysa veya düzenli olarak kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, iğne bölgelerinizin iyileşmesi zor olabilir.

Gebelik: Hamileyseniz, bu alternatif tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışın. Bazı akupunktur teknikleri erken doğumu tetikleyebilir.

Kalp sorunları: Bazı akupunktur teknikleri, sinir tepkilerini uyarmak için iğne bölgelerine ısı veya elektrik darbeleri uygulamayı içerir. Kalp piliniz varsa, elektrik akımları cihazınızın çalışmasını etkileyebilir.

Alternatif nöropati tedavileri

Nöropati semptomlarını azaltmak için akupunktura ek başka yöntemler de kullanabilirsiniz.

Düzenli egzersiz, özellikle kollar ve bacaklar olmak üzere vücuttaki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Artan kan dolaşımı, sinir hasarını düzeltmeye ve nöropatik ağrıyı azaltmaya fayda sağlar. Egzersiz ayrıca kan şekerini düşürmede, kilo vermede ve vücudu güçlendirmede de etkilidir.

Toksinleri sınırlamak da etkili olabilir. Alkol sinir hasarını artırarak nöropatiye neden olabilen bir etkendir.

Ilık duş nöropatik ağrıyı yatıştırmada yarar sağlayabilir. Ilık su vücudu uyarır ve kan dolaşımını artırarak ağrıyı azaltır.

Ozon da son yıllarda nöropatide sık kullanılan etkili yöntemlerden biridir.

Tedaviye başlamadan önce nöropatinize neyin sebep olduğu konusunda doktorunuzla konuşun. Her zaman dediğim gibi, sorunun kökenine inip asıl nedeni bulmak önemli. Uygun bir tıbbi teşhis ve tedavi için bir profesyonelin tavsiyesi olmadan akupunktura başlamak, ağrı semptomlarını kötüleştirebilir.