Skip to main content

Çok havalı isim değil mi? Fotobiyomodülasyon. Hatta düşük seviyeli lazer terapisi (LLLT) ve fotobiyomodülasyon. Benim asıl tedavim ışıkla. Size önerdiğim bu basit düzeneğinkinden çok daha farklı dalga boylarıyla çalışan kompleks cihazlarla uyguluyorum hastalarıma tedaviyi.

Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz ve oldukça etkili bir tedavi modeli önereceğim şimdi. Cihazı da veya düzeneği diyelim, kendiniz yapabileceksiniz. Önce biraz teorik bilgi, önemli! Benimle kalın, çok derinlere dalmayacağım, olabildiğince anlaşılır şekliyle size aktarmaya çalışacağım.

Işık görünebilen ve görünemeyen olmak üzere sınıflandırılır. Fizikte “foton” olarak ifade edilir. İnsan bedeni atomlardan meydana gelir ve her atom kendi foton enerjisine sahiptir. Foton, atomun elektron alışverişi sırasında oluşur. Her şeyin özünde atom ve foton enerjisi vardır. Diğer bir deyişle ışık; ihtiyacımız olan bir kaynak olmakla beraber bedenimizin tüm hücrelerinde biyo-foton olarak bulunan bir enerjidir ve hücrelerin iletişimi için kullanılan bir taşıyıcıdır. Hem hücrelerimizin kendi arasındaki hem de dış dünya ile olan iletişimi ışık aracılığı ile gerçekleşir.

Görünen ışık gözümüzle algılayabileceğimiz aralıktaki ışıktır. Ancak insan gözü her ışığı görebilecek şekilde tasarlanmamıştır. Sadece 400-700 nanometre (nm) arasındaki ışığı görebilme yetisine sahibiz. Örneğin; kızılötesi (infrared veya eski deyişle infraruj) ve morötesi ışınları göremeyiz. Aynı şekilde radyo sinyalleri de ışık yani fotondur. Gözle göremeyeceğimiz bir aralıkta titreşirler. Kablosuz internet ve 3G gibi teknolojiler gözle göremediğimiz ancak günlük hayatta sürekli kullandığımız ışığa örnek.

İnsan bedeninde meydana gelen sağlık sorunları da bedendeki biyo-iletişimin bozulmasından dolayı ortaya çıkar. Bu uyum ve senkronizasyonun tekrar oluşturulmasında kullanılan en son teknoloji ise ışık terapisidir. İlgili teknoloji ile kızılötesi ve kırmızı ışık aracılığıyla hücre-içi uyarım gerçekleştirilerek bedenin kendi kendini iyileştirme mekanizması aktive edilir. Aslında bedenin kendi kendini iyileştirmesinin önündeki engeller ortadan kaldırılır. Işık terapi cihazı hücre içinde bulunan, enerji üreten ve aynı zamanda ışığa duyarlı olan mitokondrinin etkinliğini kayda değer ölçüde artırarak iyileşme kapasitesini ciddi olarak hızlandırır.

Mitokondriler, hücre içerisindeki organellerden biridir ve ihtiyacımız olan enerjiyi (ATP) üretirler. Bu mevzu bahis enerji sitrik asit döngüsü içerisinde meydana gelen bir dizi kompleks biyokimyasal reaksiyon sonunda açığa çıkar. Peki tam anlamıyla gerçekleşen nedir? Işık spektrumu birçok farklı renklerden meydana geliyor. Ancak hücrelerimiz için en önem arz eden ve/veya ön plana çıkan skala kırmızı ışık ve yakın kızılötesi. Kırmızı ışık (645 nm) selektif olan hücre membranını geçirgen hale getirerek hücre yapısının kapılarını açar ve yakın kızılötesi ışık (840 nm) sitokrom C oksidazı aktive ederek hücre içindeki mitokondride ATP üretimini artırır ve ilgili proton rezonansını hücre içerisine iletir.1

Özetle kırmızı ışık dalga boyları, hücresel enerji üretme yeteneği olan mitokondriyal işlevi artırarak vücut hücrelerini biyokimyasal düzeyde etkiler, daha fazla enerji üretilir, vücut bir bütün olarak daha iyi çalışır. Cilt yüzeyinde kullanıldığında 8-10 milimetre deriye nüfuz eder. Bu nedenle, kırmızı ışığın nereye yayıldığına bağlı olarak (örneğin baş veya diz), çevreleyen tüm cilt katmanları, kan damarları, lenf yolları, sinirler ve hatta saç kökleri etkilenir.

Nerelerde kullanılır?2,3,4,5,6,7,8,9

 • Deride yaşlanmayı geciktirici etkiler (kollajen sentezini ve genç ciltler için elastin üretimini artırır)
 • Selülit (masajla birlikte %71 oranında azalma)
 • Akne, rozasea, egzema, sedef hastaları için cilt temizliği yapmak
 • İnflamasyonu azaltmak
 • Kilo kaybını hızlandırmak
 • Kas, eklem ve tendon iyileşmesini artırmak
 • Tiroid bezinden lenfatik bezlere kadar bez sağlığının iyileştirilmesi
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • Uyku kalitesini artırmak
 • Karaciğerde detoks
 • Diyabet ve pankreas fonksiyonunu iyileştirmek
 • Testosteronu artırmak
 • Yara iyileşmesini hızlandırmak
 • Beyninde nörojenezi güçlendiren, beyin hücresi büyümesini teşvik eden sinapslar
 • Bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olmak
 • Anksiyete ve depresyon
 • Fiziksel performansı artırmak
 • İnfertilite
 • Diş eti iltihabıyla mücadele
 • Kök hücre implantasyonunun ve proliferasyonunun iyileştirilmesi
 • Kronik yorgunluk
 • Hücreleri oksidatif stresten kaynaklanan hasara karşı korumak

Gözle ilgili çok az çalışma var şimdilik. O yüzden uygulamayı yaparken gözünüzü kapalı tutmanız önemli. Göze yakın bölgelere uygulama yapacaksaız göz bandı tavsiye ederim.

Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor değil mi? Kırmızı ve yakın kızıl ötesine yakın ışık 7.000’den fazla bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır.

Peyer plakları ve Hint yağı10,11

Tedavilerimde -özellikle otoimmün hastalıkları tedavi ederken- en önemsediğim bölüm “Peyer Plakları”dır. İnce bağırsağın iç yüzeyinde kümelenmiş bir dizi önemli lenf nodülüdür. Bağışıklık sisteminin hafızası gibi çalışır. Vücut enerjisi zayıfladıkça bu plakların sayısı azalır. Çalışmalar, Hint yağının (castor oil) düzenli kullanımının bu bezleri gençleştirme eğiliminde olduğu ve dolayısıyla tüm vücudun gençleşmesinde önemli bir faktör olduğunu gösteriyor.

Peyer plaklarına en iyi bel bölgemizden ulaşıyoruz. O yüzden lenfatik direnaj sağlamak istediğimizde en iyi alan hint yağı sürdüğümüz bel bölgemiz.

Nasıl uygulanır?

Bu zamana kadarki kısımları okumamış olsanız bile bu kısmı iyi okumanızı rica ediyorum, önemli. Uygulama tekniği; uygulama yapılacak alana göre 250 watt’lık küçük bir ampulden, ışık banyosuna kadar değişiyor. İnfrared ışınları, fizyoterapide, plastik cerrahide, ortopedide, rehabilitasyonda, spor tıbbında sıklıkla kullanılmaktadır. Hatta güzellik merkezlerinde. Ama onlar genellikle 100w güçte ve daha yüzeysel uygulamalar içindir. Bizim buradaki hedefimiz daha derin dokular olduğu için 250w kullanmaya ihtiyacımız var.

Fotobiyomodülasyonda dozlamanın zor olduğunu bilmenizi isterim. Bir çok düzenek kullanılıyor. Uygulamanın yerine ve uygulama amacına göre de dozlama değişir. Örneğin, bir alan üzerine mi vereceğiz, yoksa akupunktur noktalarına mı? Performans artırmak için mi kullanacağız, yoksa kilo vermek veya ciltte yaşlanmayı geciktirmek için mi? Çünkü tüm dokuların gereksinimleri farklı.

Benim bu yazıda anlattığım, size bahsettiğim basit düzenek ile yapabileceğiniz fotobiyomodülasyon. 250 watt güçte infrared ampulle hazırladığımız düzenek ile. Ampulün infrared olduğuna ve 250 w olduğuna dikkat edin, aradığımız basit bir kırmızı ışık veya gece lambası değil. FTR’de kullanılan diye özellikle belirtin. Bazıları tavuk ısıtmakta kullanılıyor desem, onlar da istediğimiz değil.  Kullanacağımız lambanın metal, duyunun da seramik olması çok önemli. Çok güçlü bir ısı yaydığı için diğer materyalleri eritebilir! Vücudun çeşitli yerlerine yansıtabilmek için başlığının ayarlanabilir olması iyi olur.

Fotobiyomodülasyon tedavisi çok güvenli olsa da, “daha fazlasının daha iyi” olduğunu düşündükten sonra aşırıya kaçan tedaviler aslında etkinliği azaltır. Uygulamaların çoğu ile ilgili önerilerimi Ari Whitten’ın* kitabından aldım.

Maksimum uygulama süresini 20 dakika tutun. İsterseniz farklı bölgelere bölerek uygulayın (örneğin 5 dakika karaciğer, 5 dakika pankreas, 5 dakika bel, 5 dakika timüs gibi, ister tek bir bölgeye 20 dakika. Yemekten en az 1 saat önce ve 1  saat sonra olmak üzere günün herhangi bir saatinde uygulama yapabilirsiniz. Uygulama direkt teninize olmalı. Uygulama yaptığınız alanın temiz olduğuna emin olun (sabun, deodorant, parfüm, krem…den arındırılmış olmalı). Veee uygulama sırasında gözünüzü kapalı tutun ve ışığa kesinlikle bakmayın.

Çok önemli kısım; önce düşük dozlarla başlayın, haftada 2 kez ve toplam 5 dakika başlangıç için yeterli. Haftalar içerisinde uygulama süresi ve sıklığını artırabilirsiniz. Düzeneği, uygulayacağınız bölgeye 40 cm mesafede tutun, yaklaşık 2 karış. Işığa direkt bakmayın. Yüz veya alın bölgenize uygulayacaksanız da yandan uygulayın ve gözünüz kapalı olsun.

Uygulama örnekleri 

Kilo vermek: Sabah saatlerini tercih edin. Açken en çok kilo vermek istediğiniz bölgeyi ısıtın (sıcak bir duş olabilir). Uygulamadan sonra 30 dakika sürecek bir intervalli bir egzersiz kilo kaybını artırmaya yardımcı olacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek: Bağışıklık sistemimizle ilgili 2 önemli bölgeye arka arkaya uygulama yapılabilir. Önce timusa (iki meme arasındaki bölge), peyer plaklarını aktive etmeye yönelik olarak da bel bölgesine. Peyer plakları için bel bölgesine Hint yağı (castor oil) sürmeniz uygulamanın etkinliğini artıracaktır.

Anksiyete ve depresyon: Alın, ense ve karın bölümleri. Alın bölgesine uygulama yaparken gözlerinizi korumayı unutmayın.

Kronik yorgunluk: Stresi azaltmak amacıyla timüs ve enerjiyi artırmak amacıyla böbreklerinizin olduğu bölümlere arka arkaya uygulama yapılabilir.

Selülit: Önce kuru fırçalama yaparak bölgenin kan akımını ve lenf direnajını hızlandırmak faydalı olur. Sonra selülit olan bölgeye uygulama yapılabilir.

Detox: Bel bölgesi (+Hint yağı) ve karaciğer üzeri

Diyabet: Bel bölgesi (+Hint yağı) ve pankreas üzeri

Anti-aging: Timus, karaciğer ve yüz bölgesi

Fibromiyalji: Ense, bel bölgesi (+Hint yağı), karaciğer ve alın. Alın bölgesine uygulama yaparken gözlerinizi korumayı unutmayın. Toplam süre olan 20 dakikayı aşmayın.

Hashimoto: Bel bölgesi (+Hint yağı), tiroid.

Otoimmün hastalıklar: Bel bölgesi (+Hint yağı), karaciğer, karın bölgesi

Doz aşımı var mı?

Basitçe söylemek gerekirse, yetersiz enerji uygulanırsa yanıt olmayacaktır (çünkü minimum eşik karşılanmaz) ve daha fazla enerji uygulanırsa bir eşik aşılır ve biyostimülasyon elde edilir. Ancak ne zaman çok fazla enerji uygularsak istediğimiz stimülasyon kaybolur ve biyoinhibisyon olur. Buna “bifazik” yani iki fazlı cevap deniyor. Bütünleyici tıpta az her zaman çok etki sağlar.

Lütfen Dikkat!
Tedavinizden bir saat önce veya sonra yemek yemeyin. Tedavinizden sonra 24 saat alkol almayın. Işığı doğrudan cildinize uygulamak en iyisidir, lütfen tedavinizden önce yoğun krem ​​veya losyonlardan kaçının.

Işığa direkt bakmayın. Yüz veya alın bölgenize uygulayacaksanız da yandan uygulayın ve gözünüz kapalı olsun.

Bolca su için. Düzeneği 40 cm mesafe tutarak uygulama yapın.

Derin dokuya çalıştığı için lenfler aracılığıyla karaciğerdeki toksinleri harekete geçirir. Eğer örneğin ağrılarınız artarsa veya istediğiniz etkiyi göremezseniz, bu açığa çıkan toksinleri vücudunuzdan dışarı atamamışsınız demektir. Bu durumda Bentonit kil gibi detoks yapan bir ajan kullanmanız, su içmeniz ve egzersiz eklemeniz iyi olur.

Güneşin ışık spektrumunda kırmızının yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde uygulamayı yapmanız, uygulamanın daha etkili olmasını sağlar.

Fotobiyomodülasyon, ışık tedavileri üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bir bilimsel çalışma yayın platformu olan Pubmed’te 10.000’e yakın çalışmada bahsi geçen tedavi yöntemi, henüz rutin tedaviler arasına giren onaylı bir tedavi yöntemi değildir.